STUDIA WE WŁOSZECH A STYPENDIUM RZĄDOWE

Ciao:-)
Z Waszych  e-maili wynika, że jest bardzo wiele osób zainteresowanych studiami we Włoszech. Ponieważ sama miałam okazję poznać ten temat od przysłowiowej "podszewki"  postanowiłam opisać na blogu moje doświadczenia. Może komuś z Was przydadzą się te informacje.

Od razu zaznaczę, że temat studiów we Włoszech jest bardzo obszerny, więc kilka moich następnych postów będzie poświęconych temu tematowi.

Żeby znaleźć się wreszcie na wymarzonym Uniwersytecie we Włoszech należy oczywiście zgromadzić, złożyć, donieść, skserować, wydrukować:-) pokaźną liczbę dokumentów, ale gra jest warta świeczki.  Trochę wytrwałości i na pewno Wam się uda!!!

Od czego zacząć?
Po pierwsze należy zapoznać się  z ofertą Ambasady Włoskiej w Warszawie, dotyczącą stypendium rządowego. Podsyłam link:Stypendium rządowe
Co roku, zazwyczaj w maju,  prowadzony jest nabór dla osób, które planują studia we Włoszech.
To bardzo istotna sprawa, ponieważ nawet jeśli dostaniecie się na studia, musicie się jakoś utrzymać, opłacić czynsz, zgromadzić środki finansowe na jedzenie, ksero, podręczniki. Oczywiście część osób ma odłożone pieniądze lub po prostu rodzice finansują takie studia. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić, dlatego stypendium jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wynosi ono obecnie 700euro miesięcznie, a więc, w porównaniu ze stypendium oferowanym przez polskie Uniwersytety, jest to bardzo wysoka kwota.
Szczegółowe informacje na temat tego, jakie warunki należy spełnić, by otrzymać stypendium są dostępne w języku włoskim: tutaj
Polecam ściągnięcie tego załącznika w formacie PDF, z którego dowiecie się o dokładnych zasadach rekrutacji: Kryteria kwalifikacji stypendium

By móc rozpocząć studia we Włoszech należy znać język włoski na poziomie średnio zaawansowanym (studia licencjackie) lub zaawansowanym (studia magisterskie). Znajomość języka jest weryfikowana podczas egzaminów wstępnych więc jeżeli myślicie o studiach we Włoszech "podszlifujcie" wcześniej włoski. 

UWAGA!Jak zauważyliście, nabór na stypendium odbywa się w maju, więc jeśli na przykład zdajecie maturę w tym roku, wasze dokumenty (świadectwo dojrzałości) otrzymacie dopiero po wynikach matur, a więc w lipcu. W tym roku nie skorzystacie więc ze stypendium, ale może warto zrobić sobie rok przerwy np. na kurs włoskiego czy zapisać się po prostu w Polsce na pierwszy rok studiów na filologię lub inny kierunek, gdzie będziecie mogli podszkolić Wasz włoski. Po roku możecie się po prostu przenieść na studia we Włoszech.  Natomiast jeżeli macie już licencjat to możecie starać się o stypendium na dwuletnie studia magisterskie we Włoszech.
Włoski uniwersytet poprosi Was wówczas o wykaz przedmiotów, które zaliczyliście w trakcie studiów licencjackich. Oczywiście taki spis trzeba będzie przetłumaczyć na włoski (nie zawsze wymagane jest tłumaczenie przysięgłe spisu, wszystko zależy od konkretnej Uczelni).

Po co Uczelni włoskiej spis przedmiotów /wykaz egzaminów? Otóż, we Włoszech są tak zwane CREDITI (punkty). Na przykład jeśli we Włoszech chcesz studiować filologię włoską (LETTERE) na studiach magisterskich to wówczas przy rekrutacji będą brane pod uwagę (punktowane) takie przedmioty jak: historia Włoch, gramatyka opisowa języka włoskiego, literatura włoska itp.
Ogólnie, aby móc dostać się na studia magisterskie musisz zebrać określone minimum punktowe.
Co to oznacza? np. jeśli masz już dyplom licencjacki z filologii włoskiej, a we Włoszech chcesz studiować np. nauczanie włoskiego jako obcego to możesz nie zostać przyjęty z powodu nieuzyskania minimum punktowego, mimo, że posiadasz licencjat. Wszystko zależy od polityki danej Uczelni. O kwestii związanej z tak zwanym riconoscimento (pl.rozpoznanie) polegającym na uznaniu, bądź nie zaliczonych w Polsce przedmiotów napiszę już niedługo, w kolejnym poście.
Poniżej zamieściłam zdjęcia kilku włoskich Uniwersytetów. Piękne, prawda?

Uniwersytet w Bolonii


Uniwersytet Ca' Foscari w Wenecji


Dziedziniec Uniwersytetu w Padwie



Palazzo Gallenga,  Uniwersyt w Perugii

Komentarze